دکتر مریم لطفی زاد

دکتر مریم لطفی زاد

تجریش / خیابان شریعتی / نرسیده به پل رومی / جنب پمپ بنزین اسدی / برج نگین الهیه/ طبقه چهارم / واحد 402

ترشح و خارش رحم

 

ترشح و خارش رحم

 

خارش و ترشحات رحمی و واژن از شایعترین دلایل مراجعه خانم ها به پزشک متخصص زنان است و علل بسیاری جهت آن وجود دارند و نوع درمان بسته به علت آن می باشد.

 

علت بیماری

 

 

 

میزان مختصری ترشح روزانه از دستگاه تناسلی خانم ها که شفاف و سفید رنگ است، نرمال تلقی می شود .تغییر در تعادل نسبت بین این قارچها و باکتریهای مفید واژن ممکن است منجر به التهاب واژن یا واژینیت شود .عوامل مختلفی که می توانند تعادل میکروبی نرمال واژن را بهم بزنند شامل :

 • - آنتی بیوتیک ها
 • تغییرات در سطح هورمون ها بر اثر حاملگی ، شیردهی ویائسگی
 • شستشوی واژن با دوش واژینال و ژل بهداشتی بانوان
 • مواد کشنده اسپرم
 • رابطه جنسی
 • عفونت های جنسی
 • بر اثر تغییر در تعادل نرمال واژن ، مخاط آن متورم شود و سبب سوزش و خارش و بوی بد و افزایش مقدار ترشح می شود .

تشخیص - درمان بیماری

برای تشخیص واژینیت ، پزشک شما یک نمونه از ترشحات واژن شما را برداشته و تست هایی روی آن انجام می دهد .برخی از این تست ها در مطب دکتر می توانند انجام شوند و نتایج آن سریع در دسترس هستند اما برخی دیگر ممکن است به آزمایشگاه فرستاده شوند و نتایج در عرض چند روز در دسترس باشند .برای اطمینان از صحت نتایج تست ، از هیچ داروی واژینال حداقل تا 3 روز قبل از معاینه توسط پزشک خودداری کنید .همچنین از دوش واژینال و رابطه جنسی و مواد اسپرم کش تا قبل از ویزیت پزشک خودداری کنید . درمان وابسته به علت واژینیت است . درمان ممکن است که به صورت قرص خوراکی و یا ژل و کرم واژینال باشد .ذکر این نکته ضروری است که دوره درمانی خود را کامل کنید حتی اگر در حین درمان متوجه ناپدید شدن علائمتان شده اید زیرا این امر ممکن است منجر به عود بیماری شود . اگر پس ار اتمام دوره درمانی ، هنوز علائم دارید حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی بیشتری انجام شود و یا داروی دیگری تجویزشود .

پیشگیری

 • عدم استفاده از دوش واژینال ، اسپری های بهداشتی زنانه و تامپونها ی واژن
 • استفاده از ماست های دارای لاکتوباسیلوس در رژیم غذائی روزانه
 • استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی
 • استفاده از لباسهای زیر گشاد و از جنس کتان
 • تعویض لباسهای زیر خیس و مرطوب و کلا خشک نگاه داشتن مهبل و دستگاه تناسلی
 • نپوشیدن لباس زیر شب موقع خواب
 • اگر شما در حال مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های دیگر هستید ، با پزشکتان در مورد پیشگیری از عفونت قارچی صحبت کنید.

 

انواع واژینیت

 

عفونت قارچی Yeast infection

همچنین بنام کاندیدیازیس Candidiasis نیز نامیده می شود . قارچ بطور نرمال به مقدار کمی در واژن همه خانم ها وجود دارد ولی اگر تعادل نسبت قارچ با باکتری ها بهم بخورد ، ممکن است که قارچ بیش از حد رشد کند و سبب علائم شود . بعضی از انواع آنتی بیوتیک ، ریسک عفونت قارچی را افزایش می دهد . آنتی بیوتیک ها باکتریهای نرمال واژن را می کشند . در حالیکه قارچها سر جای خود باقی مانده و ممکن است بیش از حد تکثیر یابند .

بنابر این پس از هر دوره مصرف آنتی بیوتیکهای خاصی ، فرد ممکن است دچار عفونت قارچی واژن شود . حاملگی نیز سبب تغییرات در سطوح هورمونهای بدن می شود . خانم های دارای دیابت قندی نیز در افزایش ریسک هستند . افزایش رشد قارچ را همچنین در حالات ضعف سیستم ایمنی بدن مثل مصرف دارو های تضعیف کننده سیستم ایمنی ویا ایدز داریم . درمان عفونت در اینها مشکل تر است . علائم بیماری قارچی واژن : خارش و سوزش در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی که ولو( مهبل) نامیده می شود و با رابطه جنسی و یا ادرار کردن تشدید می شود . ولو ممکن است قرمز و متورم شده باشد. بعضی از خانم ها ، افزایش یا تغییر در ترشحات واژن را ذکر می کنند . این ترشح ممکن است که سفید و پنیری شکل و بدون بو باشد . درمان بیماری قارچی واژن : استعمال کرم واژینال ( کلوتریمازول ) و نیز قرص خوراکی (کپسول فلوکونازول ) اساس درمان میباشد . در موارد شدید بیماری ، می توان از کرم های کورتون دار مثل بتامتازون بر روی سطح خارجی ولو و نیز پماد جلدی کلوتریمازول سود جست . درمان شریک جنسی مبتلا فقط در موارد عود بیماری یا وجود علائم در وی ضرورت دارد . در موارد عودهای مکرر بیماری ( 4 بار در سال یا بیشتر ) بررسی بیمار از لحاظ وجود بیماری ایدزو دیابت و نیز مصرف قرص خوراکی فلوکونازول هفته ای یکبار تا 12 هفته ضرورت دارد . بعضی از خانم ها بدون مراجعه به پزشک ، از دارو های بدون نسخه موجود در داروخانه استفاده می کنند . ولی باید در نظر داشت که اگر شما برای بار اول است که دچار این عفونت ها می شوید بهتر است که جهت تشخیص نوع بیماری عفونت واژن که آیا قارچی است یا خیر ، به پزشک مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنید .

 

باکتریال واژینوزیس Bacterial vaginosis

 علت آن عدم تعادل در نوع باکتری های نرمالی است که در واژن زندگی می کنند . نشانه های آن افزایش ترشحات واژن هراه با بوی بد مثل ماهی می باشد . این بو ممکن است که حین پریود و یا پس از داشتن رابطه جنسی تشدید شود . ترشح اغلب رقیق و تیره رنگ و یا خاکستری است ولی ممکن است که سبز رنگ هم بنظر آید . خارش ناشایع است اما ممکن است اگر ترشح زیاد باشد موجود باشد . درمان – برای درمان باکتریال واژینوزیس درمانهای متعددی وجود دارد . شامل مترونیدازول و کلیندامایسین . این درمانها هم به صورت خوراکی و هم به طریق استعمال داخل واژن می تواند بکار رودو درمان شریک جنسی ضرورتی ندارد .باکتریال واژینوزیس اکثر موارد حتی با وجود درمان عود میکند و ممکن است که دوره های مکرر درمانی نیاز باشد . حتی در برخی موارد درمانهای طولانی مدت 3 تا 6 ماهه ( مصرف کپسول اسید بوریک واژینال ) ممکن است نیاز باشد .

 

تریکومونیازTrichomoniasi 

یس علت آن یک انگل میکروسکوپی بنام تریکوموناس واژینالیس است . این بیماری ، یک بیماری منتقله از راه رابطه جنسی محسوب می شود. خانم های دارای این بیماری در معرض افزایش خطر داشتن سایر عفونتهای جنسی هستند ، لذا از این جهت باید بررسی شوند . نشانه های آن شامل ترشح واژینال سبز یا زرد مایل به سبزرنگ از واژن و نیز بوی بد ترشح واژن شبیه بوی ماهی می باشد . ممکن است که سوزش و خارش و یا قرمزی ولو هم موجود باشد . گاهی موقع ادرار کردن درد وجود دارد . درمان تریکومونیازیس – درمان اغلب توسط مصرف مترونیدازول خوراکی است . حال یا به صورت یک فرم یک دوز مصرف دارو در یک بار و یا در مقادیر منقسم در هفت روز متوالی بکار میرود . درمان شریک جنسی مبتلا حتما ضرورت دارد تا از عود بیماری پیشگیری شود . اجتناب از رابطه جنسی تا کامل شدن دوره درمانی توصیه می شود .

 

نکته مهم

اگر شما فکر می کنید که نشانه های عفونت واژن و رحم مثل سوزش و خارش دارید ، حتما به پزشکتان مراجعه کنید . در اغلب موارد واژینیت می تواند پس از یافت علت آن درمان مناسبی شود .

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: ارزو:سلام خسته نباشید اگر شخصی دختر باشد و این علائم راداشته باشد راه درمان آن چگونه است

سلام عزیزم مصرف قرص فلوكونازول ١٥٠ميلي گرمي هر ٧٢ ساعت يك عدد تا سه بار

2: Mm:سلام من تو ناحیه واژنم ی لکه های تیره هس ک خارش شدید داره و درحدی هس ک زخم میکنه چن سال هس ک لکه ها هستن دکترم رفتم چیزی جز بتامتازون نداده اونم فقط خارش ازبین میبره لکه ها نمیرن

سلام عزيزم بايد توسط متخصص زنان بيوپسي بافتي جهت تعيين علت شويد