دکتر مریم لطفی زاد

دکتر مریم لطفی زاد

تجریش / خیابان شریعتی / نرسیده به پل رومی / جنب پمپ بنزین اسدی / برج نگین الهیه/ طبقه چهارم / واحد 402

درد پریود-علت و درمان

 

درد پریود - علت و درمان

بیشتر از نیمی از خانم هایی که پریود میشوند حدود 1-2 روز در هر ماه درد دارند. دردهای قاعدگی درد هایی مبهم و یا زق زق کننده در قسمت تحتانی شکم هستند و برای بسیاری از زنان این دردها فقط کمی آزار دهنده هستند در حالیکه برای بسیاری دیگر به حد کافی شدیداند که با فعالیت های روزمره زندگی (حداقل چند روز هر ماه) تداخل کنند.این درد ها ممکن است بر اثر علل معینی مثل آندومتریوز و یا فیبروم رحم باشند . درمان اختللات زمینه ای کلید کاهش آنهاست. دردهای قاعدگی که بر اثر بعضی حالات زمینه ای نباشند و فقط علت هورمونی دارند تمایل دارند که با افزایش سن وبا زایمان کاهش پیدا کنند و حتی از بین بروند.

 

درد پریود

 

علائم بیماری

- درد مبهم و یا زق زق کننده و یا حالت گرفتگی در قسمت تحتانی شکم

- دردی که به قسمت تحتانی پشت و یا رانها تیر میکشد.

بعضی از خانم ها همچنین این علائم را دارند:

- تهوع و استفراغ

- اسهال یا مدفوع شل

- تعریق

- سرگیجه و یا سردرد

 

علت بیماری

 

علت درد پریود چیست؟

 

در حین قاعدگی رحم برای کمک به خروج لایه های خود منقبض میشود. مواد شبه هورمون (پروستا گلاندین ها) مسئول شروع انقباضات رحمی و درد ناشی از آن هستند و هر چه سطح پروستاگلاندین ها بالاتر باشد درد های قاعدگی شدیدتر است.

 

سایر علل درد

 

- آندومتریوز:

در این بیماری بافت داخل رحم به طور غیر طبیعی در خارج رحم کاشته میشود.

 

- فیبروم رحم:

این رشد های غیر سرطانی دیواره رحم به طور نادر ممکن است که سبب درد شود.

 

- آدنومیوز:

در این حالت بافت داخل دیواره رحم به طور غیر طبیعی درون دیواره عضلانی رحم رشد می کند.

 

- بیماری عفونی لگن:

این عفونتها اغلب عفونتهای منتقل شونده بر اثر رابطه جنسی هستند.

 

- تنگی دهانه رحم:

در بعضی از خانم ها سوراخ دهانه رحم ممکن است آنقدر کوچک باشد که خروج خون از آن در حین قاعدگی با در د همراه باشد.

 

عوارض

دردهای قاعدگی خود به خود هیچ عوارضی ندارند اما ممکن است با کار و درس و فعالیت های اجتماعی فرد تداخل کنند. البته گاهی اوقات بیماریهای مسبب دردهای قاعدگی ممکن است که سبب عوارض شوند.برای مثال آندومتریوز میتواند سبب نازائی شود و یا عفونت لگنی ممکن است منجر به بروز حاملگی خارج از رحم شود.

 

تست های تشخیصی

دکتر شما سوابق طبی شما را مرور کرده و یک معاینه طبی کامل شامل معاینه احتمالی لگن از شما بعمل می آورد. در حین معاینه لگن، دکتر هر گونه غیر طبیعی بودن ارگان های تناسلی شما را چک کرده و دنبال نشانه های عفونت می گردد. در بعضی از موارد دکتر مشکوک به علل زمینه ای برای قاعدگی دردناک می شود و ممکن است که یکی یا بیشتر از این تست ها را دستور دهد:

- تست پاپ اسمیر یا سرطان دهانه رحم

 

- سونوگرافی :

با این روش بی درد با کمک امواج صوتی ، ارگانهای داخلی بدن شما مثل رحم و تخمدانها و لوله های رحمی چک می شوند.

 

- ام آر آی (MRI):

در این روش امواج رادیوئی و میدان های مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر دقیق از ارگان های داخلی بدن استفاده می شوند.این روش برای تشخیص آندومتریوز و آدنومیوز رحم و یافت تومورهای رحم خیلی موثر است.

 

- لاپاراسکوپی :

در این روش دکتر داخل شکم شما را کمک یک لوله دوربین دار (بدون باز کردن شکم) مشاهده می کند.این لوله از طریق ایجاد یک سوراخ بسیار کوچک در ناف تحت بی هوشی عمومی وارد می شود.لاپاراسکوپی می تواند سایر علل درد قاعدگی مثل آندومتریوز و یا چسبندگی های لگنی و یا فیبروم ها ویا کیست تخمدان و حتی حاملگی خارج رحمی را تشخیص داده و در بعضی موارد درمان کند.

 

درمان درد قاعدگی

 

درمان درد پریود

 

دردهای قاعدگی یک حالت قابل درمان است و دکتر شما ممکن است که این داروها تجویز کند.

 

- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: 

ممکن است که در بر طرف کردن درد کرامپ های قاعدگی موثر باشند. دکتر شما ممکن است که مفنامیک اسید و یا ایبوپروفن را روز قبل از شروع پریود تجویز کند.

 

- قرص جلوگیری از بارداری :

این قرص ها شامل هورمون‌هایی هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند در نتیجه شدت دردهای قاعدگی را کاهش می‌دهند شامل فرم‌های خوراکی و چسب های پوستی حلقه های داخل وازن و یا فرم‌های کاشتنی زیر جلد و نیز تزریق عمیق داخل عضلانی هستند روش‌های تجویز مداوم قرص به جای روش دوره ای ممکن است در بعضی از خانم‌ها که قبلاً قرص را به روش سنتی دوره ای مصرف می‌کردند مؤثر واقع شوند قرص های پروژسترونی و نیز دستگاه های داخل رحمی آزاد کننده هورمون پروزسترون یا میرنا (Mirena) نیز به طور موفقیت آمیزی به کار رفته‌اند.

 

- جراحی:

اگر بعضی از خانم‌ها که دچار آندومتریوز و یا فیبروم رحم هستند بافت های غیر طبیعی با عمل جراحی برداشته شوند جراحی در این موارد می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

 

- روش زندگی و درمان های خانگی :

خوابیدن در یک وان آبگرم و یا استفاده از یک کیسه آب گرم به اندازه مصرف دارو های مسکن در بر طرف کردن درد قاعدگی مؤثر است داشتن خواب خوب قبل و در حین پریود و داشتن رزیم غذایی کم چرب و استفاده از قرص های روغن ماهی و انجام یوگا و ورزش حداقل 30 دقیقه هر روز هفته در بسیاری از مطالعات تا حدی مؤثر بوده‌اند. طب سوزنی نیز در بعضی مطالعات تا حد کمی مؤثر بوده است . روش جدید دیگر استفاده از دستگاه تولید کننده امواج الکتریکی تحریک‌کننده اعصاب از طریق پوست است که سبب آزاد شدن مواد ضد درد داخلی بدن می‌شود ترکیبات مکمل غذایی مثل ویتامین B1 و ویتامین B6 و منیزیوم به طور موثری در کاهش درد قاعدگی مؤثر بوده اند .

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر