دکتر مریم لطفی زاد

دکتر مریم لطفی زاد

تجریش / خیابان شریعتی / نرسیده به پل رومی / جنب پمپ بنزین اسدی / برج نگین الهیه/ طبقه چهارم / واحد 402

سقط مکرر جنین

سقط جنین

 

سقط جنین

 

سقط جنین به دفع خودبخودی محصول حاملگی قبل از هفته 20 بارداری اطلاق می شود . بر طبق آمار انجمن متخصصین زنان و زایمان آمریکا حدود 15 تا 20 % از حاملگی ها منجر به سقط جنین می شود در این مقاله به علائم و علل سقط جنین و درمان آن می پردازیم .

 

علائم و نشانه های بیماری

از لحاظ آماری بیشتر سقط های جنین قبل از هفته 12 بارداری رخ می دهند و علائم آن شامل :

در بیشتر موارد خانم هایی که خونریزی خفیف در اوایل حاملگی دارند ، خونریزی خودبخود متوقف شده و بارداری بدون مشکل ادامه می یابد .

حتی گاهی اوقات خونریزی های شدید نیز ممکن است به سقط جنین منجر نشود .

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد ؟

هر زمانی که شما باردارید و هر گونه خونریزی واژینال ولو به صورت لکه بینی داریدو یا احساس خروج ناگهانی مایعات از واژن بدون وجود درد و خونریزی دارید و یا دفع بافت از واژن داشته اید .

در مورد خروج بافت بهتر است که کل بافت دفعی را درون یک ظرف تمیز گذاشته و به پزشک نشان دهید . این کار کمک زیادی به پزشک برای یافتن علت سقط و نیز رد کردن احتمال حاملگی خارج رحمی در شما می دهد .

 

علل سقط جنین

 

علل سقط جنین

 

 • ژنها و کروموزوم های غیر طبیعی: اغلب موارد سقط جنین بدلیل عدم رشد و توسعه نرمال جنین رخ می دهد . اختلالات ژنی و کروموزوم های غیر طبیعی در جنین اکثرا ارثی نیستند . در زیر به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم : 

 

 • تخم پوچ یا Blighted Ovum : در زمانی که یک تخمک بارور شده دارای جفت و کیسه آب ولی بدون جنین باشد به آن تخم پوچ اطلاق می شود . این حالت بسیار شایع و علت حدود نیمی از موارد کل سقط جنین در سه ماهه اول حاملگی را تشکیل می دهد . علت بروز آن هنوز شناخته نشده است .

 

 • مرگ داخل رحمی جنین Fetal Death : در این حالت جنین موجود است ولی حیات ندارد . در نتیجه بیمار علائم و نشانه های حاملگی را داراست . دلیل مرگ داخل رحمی جنین متعدد است ویکی از دلایل آن مشکلات ژنتیکی جنین می باشد .

 

 • حاملگی مولار Molar Pregnancy : که در اصطلاح عامیانه به آن بچه خوره می گویند . نام دیگر آن بیماری تروفوبلاستیک حاملگی است و شیوع آن یک در هزار بارداری می باشد . علت آن بروز اختلالاتی در جفت جنین در هنگام بارداری می باشد .

 

 • مشکلات طبی مادر : در پاره ای از موارد بیماری ها و مشکلات طبی مادر مسئول سقط جنین می باشند نظیر : دیابت کنترل نشده ، بیماری تیروئید ، عفونت ها ، مشکلات هورمونی و اختلالات تشریحی رحم و سرویکس

 

 

چه عواملی سبب سقط جنین نمی شوند ؟

بر خلاف تصور عامه ، فعالیت های روزمره و انجام ورزش و بلند کردن اشیا سنگین و نیز داشتن رابطه جنسی و کار کردن ( به شرطیکه محل کار عاری از مواد شیمیائی مضر باشد) سبب سقط جنین نمی شوند .

 

عوامل خطر ساز بیماری

 • سن مادر : در مادران بالای 35 سال سن خطر سقط جنین بطور قابل توجهی افزایش می یابد . در مطالعات اخیر سن بالای 35 سال پدر نیز در افزایش سقط تاثیر گذار بوده است .

 • سابقه سقط جنین قبلی : افرادیکه سابقه 2 بار سقط جنین در گذشته داشته اند ، احتمال سقط جنین بعدی آنها به 28% افزایش می یابد. 

 • بیماری های مزمن مادر: افرادیکه دیابت و بیماری تیروئید دارند ، در معرض خطر بیشتری هستند .

 • مشکلات تشریحی رحم و سرویکس : نظیر رحم دارای سپتوم و یا رحم تک شاخ و نیز کوتاهی طول دهانه رحم

 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر:مصرف دخانیات و الکل احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

 •  تست های پره ناتال تهاجمی:نظیر آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون (CVS ) بطور جزئی احتمال سقط جنین را افزایش می دهند .

 

 

عوارض سقط جنین

در موارد سقط عفونی ، بیمار دارای علائم تب ، لرز و ترشحات واژینال غلیظ و بدبو می تواند باشد .

به طور کلی عوارض سقط جنین عبارتند از :

 • - خونریزی 
 • - باقی ماندن بقایای جفت و جنین
 • - سوراخ شدن رحم حین کورتاژ و صدمه به ارگان های مجاور
 • - عفونت های رحمی و لگنی
 • - سندرم آشرمن ( چسبندگی داخل رحم )

 

 

تست های تشخیصی

 • - معاینه لگن توسط پزشک برای تعیین سایز رحم و میزان باز شدن دهانه رحم
 • - سونوگرافی شکمی و واژینال : برای تعیین وجود ضربان قلب جنین و میزان رشد جنین
 • - آزمایشات خونی نظیر تست BHCG برای تعیین احتمال وجود بقایای جفت پس از سقط
 • - آزمایشات بافتی برای تشخیص قطعی سقط جنین و نیز رد احتمال حاملگی مولار

 

انواع سقط جنین

 

 • تهدید به سقط: Threatened Abortionبه مواردی اطلاق می شود که شما دارای خونریزی واژینال هستید ولی دهانه رحم هنوز اتساع نیافته است . در این حالت 50% احتمال سقط جنین وجود دارد .

 • سقط اجتناب ناپذیر:Inevitable Abortion به مواردی اطلاق می شود که شما دارای درد و خونریزی رحمی هستید و دهانه رحم شما متسع شده است ، لذا سقط جنین قطعی می باشد .

 • سقط فراموش شده : Missed Abortion به حالتی اطلاق می شود که بافت های جنینی و جفت در داخل رحم مانده است ولی جنین فاقد حیات است .

 • سقط کامل : Complete Abortion به حالتی اطلاق می شود که کل محصول حاملگی ( شامل جفت و جنین ) خارج شده باشد .

 • سقط عفونی : Septic Abortion بدلیل عفونت در جریان سقط جنین و یا کورتاژ رخ می دهد که می تواند خیلی شدید باشد لذا احتیاج به درمان فوری دارد .

 

دارو و روش های درمانی

 

درمان سقط جنین

 
پزشک شما ممکن است استراحت و پرهیز از رابطه جنسی و ورزش را تا زمان تخفیف علائم درد و خونریزی توصیه بکند . گرچه مطالعات جدید پزشکی ، موثر بودن آنها را در جلوگیری از احتمال سقط جنین ثابت نکرده است ولی در نهایت این موارد می تواند منجر به کاهش درد و خونریزی شما بشود . 
 

درمان انتظاری : در برخی موارد ممکن است شما ترجیح بدهید که جریان سقط خودبخود جلو برود . این مرحله ممکن است چند هفته بطول بکشد و تحمل آن از لحاظ روحی و احساسی برای شما مشکل باشد . 

 

درمان طبی : با تجویز قرص های واژینال سیتوتک توسط پزشک و یا کورتاژ رحم ( تراشیدن داخل رحم با وسیله ای بنام کورت ) D&C در اطاق عمل باشد . عوارض این عمل شامل سوراخ شدن رحم بندرت و نیز احتمال بسیار کم آسیب به ارگان های مجاور رحم و عفونت و خونریزی براثر باقی ماندن بقایای جفت باشد.

 
در موارد سقط های مکرر سه ماهه دوم بارداری که به دلیل نارسائی دهانه رحم و باز شدن بیش از حد آن ( دیلاتاسیون سرویکس ) رخ داده اند پزشکان شیاف سیکلوژست ، آمپول پرولوتون تجویز کرده یا  عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم با نخ های مخصوص را در اطاق عمل انجام می دهند( عمل شیرودکار) و این نخ بایستی هفته قبل از زایمان خارج شود ولی اگر بیمار کاندید سزارین است می تواند برای حاملگی بعدی باقی بماند .  
 
 
بهبودی پس از سقط جنین ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد ولی ذکر این نکته حائز اهمیت است که تا 2 هفته پس از سقط از داشتن رابطه جنسی و یا دوش واژینال و یا تامپون حذر کنید . شروع پریود بعدی پس از سقط ممکن است تا 6 هفته بطول بکشد اما شما 2 هفته پس از سقط می توانید از روش های ضد بارداری نظیر قرص جلوگیری و یا IUD استفاده کنید . حداقل یک ماه قبل از تصمیم برای بارداری بعدی صبر کنید .
 
 
نکته : اگر سن شما 35 سال و یا بالاتر است پس از 2 بار سقط جنین پشت سر هم و اگر سنتان پائین تر از 35 سال است پس از 3 بار سقط بررسی پزشکی از لحاظ وجود عوامل ژنتیک و مشکلات رحمی و غیره ضرورت دارد . گرچه باید خاطر نشان کرد که حتی بدون درمان حدود 70 % زنانی که دارای سقط مکرر هستند ، حاملگی های آینده موفقیت آمیزی خواهند داشت .
مقالات پیشنهادی
ارسال نظر