دکتر مریم لطفی زاد

دکتر مریم لطفی زاد

تجریش / خیابان شریعتی / نرسیده به پل رومی / جنب پمپ بنزین اسدی / برج نگین الهیه/ طبقه چهارم / واحد 402

مراقبتهای سه ماهه اول بارداری

مراقبتهای سه ماهه اول بارداری

 

مراقبتهای سه ماهه اول بارداری

 

مراقبت های بارداری نقش مهمی در سلامت مادر و جنین به عهده دارند . مشاوره پزشک متخصص زنان با خانم باردار و انجام معاینه فیزیکی کامل از وی ضروری است .

 

اولین معاینه بارداری توسط متخصص زنان

ذکر این نکته مهم است که به محض ایجاد علائم حاملگی در شما ، هر چه سریع تر جهت ویزیت پزشک اقدام نمائید . برای مطالعه در مورد این نشانه ها به مبحث علائم احتمالی حاملگی در این وبلاگ مراجعه کنید . در این ویزیت پزشک تاریخچه کاملی از بیماری های طبی گذشته و فعلی و نیز نوع داروهای مصرفی و اعمال جراحی و نحوه زایمان های سابق ( طبیعی یا سزارین ) و تاریخ اولین روز آخرین پریود( جهت تعیین تاریخ زایمان ) شما را سئوال می کند . وی سپس معاینه فیزیکی کاملی از شما شامل معاینه قد و وزن و فشار خون و معاینه لگن بعمل می آورد . تست های آزمایشگاهی شامل آزمایش گروه خون و فاکتورRH ( جهت لزوم گرفتن آمپول روگام ) و نیز آزمایش تعیین آنتی بادی سرخجه ، سفیلیس ، آبله مرغان و هپاتیت B و نیز آزمایش ادرار می باشند . در حین سه ماهه اول بارداری ویزیت هر 4 تا 6 هفته ضروری است . در ضمن پزشک درخواست سونوگرافی حاملگی جهت تعیین دقیق سن حاملگی و سلامت کلی جنین و بررسی یک قلویی یا دوقلویی جنین می دهد . تست های غربالگری سلامت جنین ( جهت بررسی از جهت وجود بیماری های مادرزادی و سندرم داون یا منگولیسم جنین ) در افراد بالای 35 سال سن درخواست می شوند . ویتامین پره ناتال محتوی مکمل اسید فولیک روزی یک عدد در حین سه ماهه اول بارداری توصیه می شود .

 

نزدیکی در بارداری

تمایل جنسی زنان باردار در مراحل مختلف بارداری متفاوت است و احساس لذت بیشتر و یا حتی تنفر از داشتن نزدیکی در بارداری کاملا" نرمال است .در یک حاملگی طبیعی ، داشتن رابطه جنسی تا اواخر ماه هشتم بارداری عارضه ای ندارد مشروط به اینکه پوزیشن حانم باردار حین مقاربت به گونه ای باشد که کمترین فشار به شکم وی وارد آید . خانم هایی که سابقه سقط جنین ، خونریزی ، پارگی کیسه آب و زایمان زودرس داشته اند ، بایستی که از نزدیکی در سه ماهه اول و آخر بارداری خودداری کنند .

 

مصرف دارو در بارداری

با توجه به اینکه اکثر داروها می توانند از جفت عبور کرده و به جنین برسند و اثرات مضری برای جنین و نوزاد ایجاد کنند و نیز اینکه بیشترین احتمال تاثیرات مضر دارو درسه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری اندام ها و مغز جنین است ، می باشد لذا در این مدت باید از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کرد و نیز از کشیدن سیگار و مصرف الکل و مواد مخدر بایستی اجتناب نمود .

 

ورزش بارداری

بهترین ورزش در بارداری ، پیاده روی در هوای آزاد به مدت حداقل نیم ساعت روزانه سه بار درهفته می باشد . راه رفتن باعث تقویت عضلات شکم شده به راحت تر انجام شدن زایمان کمک می کند . نکته : از انجام ورزش های سنگین و حرکاتی که احتمال ضربه به شکم وجود دارد اجتناب کرده و چنانچه در حین ورزش دچار تنگی نفس شدید و تپش قلب شدید شدید ، آنرا متوقف کنید .

 

واکسن های بارداری

تزریق واکسن آبله مرغان و سرخجه حداقل سه ماه قبل از اقدام جهت بارداری توصیه می شود . در افراد بارداری که سابقه تزریق واکسن هپاتیت بی Hepatitis B و دیفتری و کزاز نداشته اند ، تزریق این واکسن ها و نیز تزریق واکسن آنفلوانزا توصیه می شود و هیچ گونه ضرری برای بارداری ندارد . در برخی موارد برای مسافرین حامله تزریق واکسن هپاتیت آ و مننگوکوک ( سفر حج ) و پنوموکوک انجام می شود .

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر